Dok se čeka odluka o preuzimanju luke posebne namjene u Krvavici, u lučici vlada neizvjesnost. Obišli smo luku i razgovarali s predstavnicima PŠRD-a Ramova, udruge koja njome upravlja godinama nakon isteka koncesije.
Predsjednik Nadzornog odbora PŠRD-a Ramova Ivan Šimić tvrdi da u javnosti često prevladava pogrešna slika kako je udruga bespravno zauzela pomorsko dobro.
Često se prikazuje kao da smo neki gusari koji su ovdje došli bez ikakvog prava. To nije točno. Mi smo imali koncesiju do 2007. godine. Nakon njezina isteka nisu nam je htjeli ponovno dati, a država nikada nije preuzela luku. Bio je pokušaj 2022. godine, ali primopredajni zapisnik nikada nije potpisan, kaže Šimić.
Prema njegovim riječima, ključno pitanje nije samo upravljanje nego i imovina koja je tijekom desetljeća stvorena u luci.
Ovdje se ne radi samo o objektima. Tu su godine rada, ulaganja, održavanja, noćni čuvari, mornari, hortikultura i infrastruktura. Sve to ima svoju vrijednost. Ako netko želi preuzeti luku, nije nikakav problem, ali sve to mora biti nadoknađeno PŠRD-u Ramova. Neki bi sada htjeli jednostavno prijeći preko svega toga i reći da mi ovdje nikada nismo postojali. Međutim, to ne ide tako. Imovina postoji, trag našeg rada postoji.
Dodaje kako je napravljena procjena građevinske vrijednosti objekata koja, prema njihovim tvrdnjama, iznosi između 13 i 14 milijuna eura.
Spremni smo napraviti primopredajni zapisnik i neka država preuzme luku. Nakon toga ćemo pravnim putem tražiti naknadu za imovinu koja je ovdje stvorena. Smatramo kako bi najjednostavnije rješenje bilo dodijeliti udruzi koncesiju na deset godina. U tom razdoblju mogli bi se riješiti svi imovinsko-pravni odnosi i legalizirati postojeće stanje. To bi, po mom mišljenju, bilo najpovoljnije i za državu, smatra Šimić.

Tajnica udruge Tina Jerković kaže kako problemi traju još od isteka koncesije 2007. godine.
Zahtjev za produljenje koncesije predali smo na vrijeme, ali odgovor nikada nismo dobili. Nastavili smo raditi i plaćati koncesiju. Kasnije su uslijedili brojni postupci i sudski sporovi, a na kraju je tvrtka Ramova d.o.o. završila u stečaju. Godinama smo pokušavali pronaći zakonsko rješenje. Svake godine slali smo dopise i nudili da sami financiramo izradu detaljnog plana uređenja kako bi se luka mogla legalizirati. Nikada nismo dobili odgovor, ni od tadašnje općinske vlasti ni od države. Sve preporučene pošiljke i dokumentaciju imamo sačuvanu.
Jerković odbacuje i tvrdnje da je luka nastala bespravnim nasipanjem.
Mi nismo divlje nasipavali bez ikakve dokumentacije. Kada je osnovan PŠRD Ramova, zajedno s Općinom krenulo se u realizaciju luke. Općina je financirala idejnu skicu koju je izradio IGH i upravo je prema toj dokumentaciji luka građena. To što je posao vrlo brzo realiziran možemo zahvaliti Tončiju Čizmiću koji je pokrenuo cijeli projekt, kaže.
Dodaje kako je udruga nedavno od Carine zaprimila opomenu pred ovrhu u iznosu od 552 tisuće eura zbog obračuna navodne imovinske koristi za 2024. godinu.
Odluku smo osporili pred Upravnim sudom. Smatramo da nije normalno provoditi ovrhu dok sudski postupak još traje. U međuvremenu račun nam je blokiran i postavlja se pitanje kako ćemo održavati luku i brinuti od oko 200 brodova koji su ovdje smješteni, kaže Jerković.
Član udruge Drago Bobetko smatra da nitko ne osporava pravo države da preuzme upravljanje, ali upozorava da se pritom ne smije uništiti ono što je godinama stvarano.
Ovdje postoji želja da netko preuzme ovu luku, ali to treba učiniti tako da se ne napravi šteta. Napraviti štetu bila bi ludost. To je kao da se dijete rodilo izvan braka pa ćemo ga sada ubiti jer nije legalno. Ne može se tako odnositi prema onome što je godinama stvarano, kaže Bobetko.
U međuvremenu se pojavio i prvi konkretan pomak prema mogućoj legalizaciji luke.
Načelnik Općine Baška Voda Vjekoslav Radić potvrdio nam je da će luka u Krvavici biti uvrštena u novi prostorni plan Općine.
Iz Ministarstva su nas zamolili da to napravimo. Novi prostorni plan obuhvatit će luku u Promajni i luku u Krvavici. To je prvi korak prema legalizaciji. Izrada prostornog plana traje oko dvije godine i nadam se da će do tada biti donesen. Bivša općinska vlast godinama nije željela uvrstiti luku u prostorni plan, zašto to nisu učinili ne bih ulazio. Mi sada radimo ono što je potrebno kako bi se otvorio put za rješavanje ovog pitanja, poručio je Radić
Za komentar smo kontaktirali i Lučku uprave Splitsko-dalmatinske županije, koja bi trebala preuzeti upravljanje lukom. Kratko su nam odgovorili kako slučaj neće komentirati dok Lučka uprava formalno ne preuzme luku.
Dok Općina priprema prostorni plan, a Lučka uprava čeka formalno preuzimanje, članovi PŠRD-a Ramova poručuju da nisu protiv promjene upravljanja, ali očekuju naknadu za ono što su godinama stvarali. Otvoreni su i za opciju da, u dogovoru sa Županijom i državom, dobiju koncesiju na deset godina kako bi se u tom razdoblju riješila sva otvorena pitanja. Kako god završila ova priča, čini se da slučaj luke u Krvavici napokon ide prema konačnom raspletu.




