Školska godina 2025./2026. bila je posljednja za područnu školu Veliki Prolog. Posljednji dan nastave, 12. lipnja, obilježilo je i zatvaranje jednog poglavlja u povijesti mjesta jer su školovanje završili posljednji učenici ove škole, četvrtaši Margarita Jelčić i Zdravko Šalinović, zajedno s učiteljicom Katjom Vukosav.
Nekadašnja osmogodišnja škola desetljećima je okupljala djecu iz Velikog Prologa, okolnih zaseoka te dijela susjedne Hercegovine koji gravitira ovom području. Osamdesetih godina pohađao ju je 161 učenik, a kasnije se, zbog sve manjeg broja djece, nastava organizirala u kombiniranim odjeljenjima. Prema podatcima povjesničara Branka Radonića, prije današnje zgrade nastava se održavala u drvenoj baraci koja je izgorjela krajem šezdesetih godina prošloga stoljeća. Nova školska zgrada dovršena je 1972. godine.
Posljednjih godina ulagalo se u školu i igralište, a dio nastave organizirao se i u samom Prologu. Ipak, roditelji su sve češće birali upis djece u veće škole.
Radio sam u Područnoj školi Veliki Prolog ravno jedno desetljeće i veći dio vremena bio voditelj škole. Tu je sa svega par sati satnice bilo moje prvo radno mjesto. Divna škola, divan kolektiv, divna dica. Sačuvat ću samo najlipše uspomene.
Što se tiče samog zatvaranja, to je realna posljedica otvaranja škole u Dusini 1996. godine. Od početka modernog školstva u Vrgorskoj krajini Veliki Prolog i Dusina su spojene posude, tu može djelovati samo jedna škola. Dobivanjem četverogodišnje Dusine izgubili smo osmogodišnji Veliki Prolog. To je danas možda fusnota u budućim povijesnim knjigama, a zapravo tektonski pomak. Procesi na tom području već dugo idu u smjeru spuštanja prema Jezeru. Veliki Prolog mi je jedno od najdražih sela Vrgorske krajine i želim mu sreću i budućnost, istaknuo je Branko Radonić.
Tako je nakon više desetljeća rada završilo jedno poglavlje školstva u Velikom Prologu.




